Szkoła w środowisku: wspólnota - obywatelstwo - partycypacja

Rejestracja i udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.
Uczestnik
Rejestracja zakończona 24.10.2017 10:00
zakończona

Opis wydarzenia
W 30. rocznicę śmierci prof. Ryszarda Wroczyńskiego – pedagoga, historyka oświaty i wychowania, teoretyka i historyka wychowania fizycznego oraz sportu, zespół Katedry Pedagogiki Społecznej oraz Katedry Socjologii Edukacji, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej organizuje seminarium naukowe i zaprasza pracowników naukowych, badaczy, praktyków do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Tematem spotkania będzie rozwijana przez R. Wroczyńskiego idea szkoły w środowisku. Profesor Wroczyński był współpracownikiem i twórczym kontynuatorem dzieła Heleny Radlińskiej. W 1957 r. powołał do życia Katedrę Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, która przez wiele lat promieniowała na cały kraj. Pole aktywności Katedry obejmowało zarówno studia nad dziejami, teorią i metodologią pedagogiki społecznej, badania empiryczne, jak i kształcenie pedagogów społecznych; ten ostatni projekt został wprowadzony do ogólnopolskiego programu kształcenia akademickiego. Tu też, w swojej Katedrze, R. Wroczyński wychował i przygotował do samodzielnej pracy liczne grono uczniów. Pedagogika społeczna, którą Profesor uprawiał łączyła klasyczne, ugruntowane w historii i kulturze spojrzenie na edukację z krytycznym i twórczym działaniem pedagogicznym, z powinnością aktywnej obecności w życiu społecznym. Pedagogika społeczna w ujęciu Ryszarda Wroczyńskiego była w swoim zasadniczym kształcie „pedagogiką szkołocentryczną”. Profesor przyjmował i realizował w praktyce tezę, iż szkoła obok zadań wychowawczych i dydaktycznych ma pełnić zasadniczą, edukacyjną, kulturotwórczą i społeczną rolę w środowisku życia. Ma kreować wizję i kształt przyszłości. Szkoła, będąc centralnym miejscem życia społecznego, tworzy wspólnotę uczniów, nauczycieli, rodziców oraz innych podmiotów lokalnego środowiska. Jest szkołą otwartą w dwojakim sensie: uczestniczy w życiu środowiska oraz wprowadza środowisko w swoje życie, by wspólnie z rodziną, samorządem lokalnym, organizacjami pozarządowymi, wspólnotami religijnymi, a także mniejszościami narodowymi, współtworzyć lokalny świat i wpływać na szersze obszary rzeczywistości społecznej. Jest też „szkołą obywatelską” – kształtuje postawy podmiotowe, samodzielne i krytyczne. Jest – wreszcie – lekcją i formą partycypacji, uczestnictwa w życiu społecznym, publicznym czy też politycznym. Zadania seminarium: - przypomnienie i analiza wybranych elementów dziedzictwa naukowego R. Wroczyńskiego, w tym zwłaszcza koncepcji „szkoły środowiskowej” („otwartej”), - prezentacja wyników najnowszych badań, prowadzonych przez pedagogów społecznych nad funkcjonowaniem szkoły w środowisku, - refleksja nad możliwymi zmianami, jakie w środowiskowym (społecznym i obywatelskim) funkcjonowaniu szkoły wywoła/wywołuje prowadzona w kraju tzw. reforma szkolna. Seminarium składa się z dwóch następujących po sobie części, z których każda dzieli się na wystąpienia referatowe oraz panelowe: I. Szkoła środowiskowa – transformacja modelu (konteksty polityczne, społeczne i naukowe). II. Szkoła – przestrzeń obywatelstwa i partycypacji (nauczyciele, rodzice, uczniowie, społeczność lokalna). Prosimy o zgłaszanie uczestnictwa i propozycji wystąpień panelowych do dn. 29 IX br. za pomocą formularza zgłoszenia zamieszczonego pod linkiem: https://szkola-w-srodowisku.konfeo.com Wszelkie pytania i wątpliwości prosimy kierować do dr Marty Wiatr na adres: [email protected] Z uwagi na ograniczony czas i formę seminarium, zostanie dokonany wybór wystąpień panelowych. Wybrane wystąpienia oraz głosy w dyskusji zostaną opublikowane w kwartalniku „Pedagogika Społeczna”. Seminarium odbędzie się 20 listopada 2017 r. w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Organizatorami seminarium są: Katedra Pedagogiki Społecznej APS oraz Katedra Socjologii Edukacji APS. Do udziału w seminarium serdecznie zapraszamy Koleżanki i Kolegów z wszystkich ośrodków akademickich pedagogiki społecznej w kraju, przedstawicieli organizacji pozarządowych, a także niezależnych aktywistów społecznych. Organizatorzy: Tadeusz Pilch, Barbara Smolińska-Theiss, Wiesław Theiss (przewodniczący), Marta Wiatr (sekretarz), Mikołaj Winiarski Warszawa, 12 VI 2017 r.
Termin i miejsce
Rozpoczęcie: